20 Aralık 2011 Salı

Art Diktator @ Kemancı

Bir süredir kapalı olan Kemancı'nın yeniden açılmasıyla birlikte Kemancı konserleri de hızlı bir şekilde başladı. "Kemancı'da değişim" politikasıyla yola çıkan yeni Kemancı ekibi, daha sanatsal, daha tanımsız bir bar-club yaratmayı hedefliyorlar. Bu anlayış doğrultusunda underground ve farklı isimlere yer verdikleri, müziği diğer sanat dallarıyla harmanladıkları, farklı disiplinlerin kaynaşması demek olan geceler düzenliyorlar. Bunlardan biri de geçtiğimiz hafta gerçekleşen Tampon ve Art Diktator konser performansları ile Volkan Caner DJ set'ten oluşan organizasyondu.

O gece, Tampon'un yaklaşık bir saat süren punk performansı ve şiddetli pogo sonrasında dinleyici kitlesi - azalanlar ve artanlarla birlikte - kendisini Art Diktator'un teskin edici kollarına bıraktı. Rahatsız ederek teskin eden, ayıltarak hipnotize eden… Müziğin fütüristik, asi ve fetiş ikilisi Hakan Nurcanlı ve Adviye Nurcanlı'dan oluşan Art Diktator belirli aralıklarla gerçekleştirdiği konserlerinin en yenisiyle Kemancı sahnesindeydi. Üstelik etkileyici domina show'lar, Hakan Nurcanlı'nın karanlık ve alaycı çizimlerinden oluşan barkovizyon gösterileri ve kostüm destekli etkileyici sahne show'ları eşliğinde. İlk parçada gruba She Past Away'den Volkan Caner ve İdris Akbulut eşlik ettiler. Bu durum ileride olası bir işbirliğinin de sinyallerini verdi. Herkesin şaşkınlık ve sempatiyle dinlediği bu ilk şarkının ardından Art Diktator; 'Kırsal', 'Hayvan', 'Peri Kızı' gibi sevilen parçalarından oluşan bir seçkiyle dinleyicileri kızgınlıktan zevke, acıdan hazza değişik duygularla bulandırdı. Zaman ilerledikçe sahneye ilgi arttı. İnsanlar, uzay mekiğinin etrafını saran kalabalık gibi ilgi ve merakla sahnedeki kozmik ikiliyi izledi. Beşinci şarkı olan 'Hayvan'da Kemancı'yı dolduranlar, sürpriz bir BDSM show'a da tanık oldu. Bir mistress ve bir slave'in aşkından oluşan ve yürek hoplatan bu show büyük ilgi gördü. Tekrarı istendi. Tekrar çalındı. Kemancı'da sahne önünde dans edenler, köşelerinde tahta heykeller oyanlar, masalarında meyve ve şarap tüketenler hep birlikte Art Diktator'e kulak verdiler o gece. Art Diktator'un evrensel hatta uzaysal müziğinin etkisiyle.

Gecede Art Diktator'un ardından Volkan Caner playlist'iyle kabindeydi, huzurlu saatler için. Art Diktator'un yorgunluğuyla insanlar sakince, huşu içinde Volkan Caner'i dinledi. Vals yaptı. Terlerinin soğumasını bekledi. Tabi öte yandan etrafta dedikodular ve uğultular yayılmaya başlamıştı bile: "Art Diktator'ü bir daha ne zaman dinleyeceğiz?" Arayı bu kadar açacak mı diye merak ediyordu sevenleri. Bu konuda grubun hayranlarına bir mesajı var: "Gemi yola çıktı. Bu sefer arayı fazla açmayacağız. Uzaylı dostlarım, yine gelin!" Neyse ki sahnelerin neon ışıklı, alternatif sesi yine bizimle olacak hem de ışık hızından biraz yavaş bir zamanda.

Hiç yorum yok: