31 Ağustos 2007 Cuma

Gotik Prenses: Emilie Autumn


Müzik eleştirmenlerine göre; keman virtüözü Nigel Kennedy kabiliyeti, Sioxsie ve Bowie karışımı sesi, postmodern-kıyamet dönemi Marie Antionette görüntüsüyle Emilie Autumn, 2007'nin en çok konuşulan "Gotik Prensesi". Bu başarı sürpriz sayılmaz. Pembe saçlı prensesin klasik eğitimini rock'ın saldırgan tutumuyla süslemesi ve tüm bunları barok temalar barındıran enstrumana dayalı bir müzik haline getirerek bu tarza "victoriandustrial" demesi başarının anahtarı oldu.

1979'da henüz 4 yaşındayken konser kemancısı olarak klasik müzik eğitimine başlayan Emilie, 20 yaşına kadar Bach eserlerini başarıyla sergilemesiyle tanındı. Sonrasında kendi bestelerine ağırlık vererek "Celtic" kemanları ve "Gypsy" müziğin etkileri görülen albümlerini piyasaya sürdü. Gün geçtikçe klasik etkiler görülen müziğine endüstriyel ve rock unsurlarını daha fazla katmaya, altyapılarında elektroniği öne çıkarmaya başlayarak tümüyle kendine özgü bir tarz yarattı. Yaşam tarzını başarılı bir şekilde kaleme alarak "Masumiyetimi Geri İstiyorum", "İntihar Sanatı", "Teşekkürler Tanrı'm, Ben Güzelim" gibi eserleriyle çizginin dışında bir yerlerde olduğunu anlatıyor.

ANARŞİ KEMANCISI
Courtney Love'ın Emilie Autumn'u "Ms. Love" kayıtları sırasında keşfi üzerine tur grubu "The Chelsea"ye dahil etmesi "anarşi kemancısının" yolunu açtı. Amerika'nın bir çok ünlü TV programında Smashing Pumpkins'den Billy Corgan ve Courtney Love'la boy gösterdi. Kısa sürede kazandığı bu ünü solo albümlere imza atarak daha ileriye taşıdı. İlk albümlerinde gerektiği ilgiyi gördüğü pek söylenemese bile 2006 yılının başında piyasaya sürülen "Opheliac"ıyla istediği tarzı yakalayarak gotik dinleyicilerin tanrıçası haline geldi. Keman ve klasik müzik üzerine duyduğu ilgiyi canlı performanslarındaki solo şovlarıyla eşi bulunmaz dinletiler haline getirdi ve kalabalığı kendine hayran etti.

Gotik bebeğin hünerleri sadece grubu ve sahne performanslarıyla sınırlı kalmıyor. Kendi yarattığı gotik moda tasarımlarını WillowTech House'da bulabilirsiniz. Bu tasarımlar kendisi başta olmak üzere bir çok ünlünün sahnesini süslüyor. Emilie Autumn ayrıca durmak bilmeyen bir yazar ve illüstratör. 2001'de piyasaya sürülen "Your Sugar Sits Untouched" isimli şiir kitabı ve bitirmekte olduğu yetişkinlere yönelik içeriği olan "gotik çocuk kitabı"; "The Alphabet Book of X-Boyfriends" Emilie'nin iç dünyasını gözler önüne seriyor.

Emilie Autumn'la ilgili sonraki yazımızda sizleri Lady Joo Hee (Center of Happiness) The Lady Aprella, Mistress Apnea, The Naughty Veronica, Little Lucina (Mistress of Sin), Lady Vecona (Teakeeper of the Asylum)'dan oluşan Emilie Autumn & Her Bloody Crumpets'la tanıştıracağız.


Diskografi:

*On A Day... - Classical Violin Debut
Traitor Records, 1998

*Chambermaid - EP
Traitor Records, 2001

*By The Sword - Single
Traitor Records, 2001

*Enchant
Traitor Records, 2002

*Opheliac: Limited Edition Signed Album Preview EP
Traitor Records, 2005

*Opheliac Limited Deluxe Edition Double Disc "OPHELIAC" Album
Trisol Music Group, Gmbh, 2006

*Liar/Dead Is The New Alive - EP
Trisol Music Group, Gmbh, 2006

*A Bit O' This & That: Limited Download Edition
Traitor Records, 2007

*Laced/Unlaced - Double Disc
Trisol Music Group, Gmbh, 2007

*Enchant Deluxe Edition (lim. Hardcover-DigiBook + CD)
Trisol Music Group, Gmbh, 2007

*A Bit O' This & That Deluxe Edition (lim. Hardcover-DigiBook + CD)
Trisol Music Group, Gmbh, 2007

Hiç yorum yok: