31 Ağustos 2007 Cuma

Anders Manga Röportajı

Dur, durak bilmeyen yolculuk


Gotik piyasanın karanlık sörfçüleri Anders Manga son aylarda "gotik" kelimesinin geçtiği her yerde. Web sayfaları, festivaller, playlistler, Youtube, Myspace vs. her yerde Anders Manga konuşuluyor. “One Up for the Dying”, “Left of an All-Time Low” ve “Welcome to the Horror Show” albümlerinden sonra grup şimdi de “Blood Lush”ı beğeninize sunuyor. Bu albüm aynı zamanda kapağında bayan model olmayan ilk Anders Manga albümü özelliğini taşıyor. Sizler icin Anders Manga'nın bu ay Side-line'a verdiği röpörtajı yayınlıyoruz.


Side-line: Neden bu albüm kapağında bayan model kullanmadınız?


Anders Manga: Değişiklik yapmak istedik. Eşim ve grup arkadaşım Devallia (Welcome to the Horror Show" ve "Left of an All-Time Low" albümlerinde gördüğünüz kapak modeli) "Blood Lush" için bir kapak tasarladı. Robotlar olan bir dans pistinde disko toplarının patladığı bir çalışmaydı fakat biz şu anki tasarımı seçtik.


Side-line: 2 yıl içinde birçok grubun hayalini kurduğu bir yere geldiniz. Adınızı duymayan kalmadı diyebiliriz. Bunu elde etmek ve korumak zor oldu mu?


Anders Manga: İşimizin en iyisini yapmaya özen gösteriyor durmadan çalışıyoruz. Son iki yıla kadar yalnızca Amerika'da tanınırken artık dünyanın heryerinden mektuplar alıyoruz. Müziğimizin bu denli büyüdüğüne görmek ve her geçen gün daha fazla kulağa hitap etmek bizi kamçılıyor.


Side-line: Albüm Şubat'tan beri piyasada. Satışlar nasıl gidiyor?

Anders Manga: "Blood Lush"ın başarıya ulaşmasına çok kalmadı diyebilirim. Tepkiler olumlu yönde. Yalnızca Avrupa satış kanallarımızda bazı sorunlar vardı ancak fanlarımız sayesinde bu sorunları kısa sürede çözmeyi başardık. itunes.com, soundclick.com gibi internet sitelerinin de katkısını söylemeden geçemeyeceğim. Benim gibi CD arşivi yapan biri için cdbaby.com gibi uluslararası cd gönderebilen siteler oldukça karlı.


Side-line: Bu Anders Manga'nın dördüncü albümü. Üretkenliğinizin sırrı nedir?


Anders Manga: Şarkı yazmak yaratıcılığımın dışavurumu. Durmadan şarkı yazıyorum ve bir albüm yaratana kadar durmuyorum. 2 yıl içerindeki dört albüme baktığımda yeni gelenleri biraz saklamanın daha doğru olacağını düşünmeye başladım. Çoğu grup 3 yılda bir albüm yapıyor ve onlar için bu durum çok normal. Ama ben çok sabırsız ve azimli olduğumu söyleyebilirim.

Side-line: Bu albümünüz bana Silke Bischoff'u hatırlatıyor. Örneğin "Science Fiction" parçası albümdeki en sevdiğim şarkılar arasında. Şunu diyebilirim ki her albümde çıtayı biraz daha yukarı taşıyorsunuz. Sizin de dikkatinizi çeken, kendinizi geliştirdiğinizi gördüğünüz noktalar neler?


Anders Manga: Çok basit darkwave rock albümü olan ilk albüm, "One Up for the Dying" hala çok sevilenlerin arasında. Çok minimal bir yapıya sahip olmakla beraber biraz retro stilindeydi fakat şarkılar oldukça iyiydi. "Blood Lush"ın altyapıları için çok daha fazla zaman ve emek harcadık. Herşeyden önce ben bir vokalim ve benim için en iyi enstruman sesim. Sonuç olarak tüm bu albümlerden öğrendiğim; bir albüm için harcanan paralar ve güç ne olursa olsun dinleyicinin duymak istediği iyi müziktir gerçeği oldu.

Side-line: Prodüksiyon olarak yine karşımıza başarılı bir çalışma sunuyorsunuz. Kendinizi prodüktör olarak görüyor musunuz? Gelecekte başka prodüksiyonlara da imza atmanız olası mı?

Anders Manga: İyi bir grup bulduktan sonra neden olmasın?

Side-line: Video paylaşım sitelerinin grubu ileri taşımak yönünde rolü nedir?

Anders Manga: Müzik videolarımız müziğimizi taşıyan en önemli araçlardan biri. Youtube.com benzeri sitelere girdiğinizde fanların videolarınızı yüklediğini görüyorsunuz. Bu oldukça olumlu ve bazıları bizim şarkıları alıp kendi videolarını çekiyor. Şu anda Youtube.com'da fanlarımızın bizim için çekmiş olduğu birçok videoyu bulabilirsiniz. Hatta biri "Bloodletting (On the Kiss)" parçamızı "Sin City" sahneleriyle birleştirerek oldukça başarılı bir video yapmış. Buna benzer birçok videomuz var ve hepsini izlemek hoşuma gidiyor.

Side-line: Anders Manga DVD'sinin bu sonbaharda çıkacağını biliyoruz. Bu DVD hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Anders Manga: Canlı performanslar, röportajlar ve tüm videoları kapsayan bir DVD olacak. Şu anda bu DVD'ye koyacağımız videolar üzerinde hala çalışıyoruz. Bu konuda fanlarımızdan fazlasıyla mail aldık ve çalışmalara başladık.

Röportajın tümünü Side-line'ın bu ayki sayısında bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok: